NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба "Погледни ме" представя творчеството на художничката Стефанка Стойчева
7027
Цветни аспекти

Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба "Погледни ме" представя творчеството на художничката Стефанка Стойчева

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена.  Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух

| 18 Юли 2024, 18:07 ч.
Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба
Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба "Погледни ме" представя творчеството на художничката Стефанка Стойчева
Снимка © DFA

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Въпреки високите температури навън, желаещите да разберат какво се случва в "Отвътре навън 2" и през миналия уикенд не намаляха, сочат обобщените данни от киносалоните у нас.

Прибавянето на Тревожност към познатата шесторка Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат по време на тийнейджърството на Райли вече са гледали 76 189 зрители, а след десетия ден по екраните приходите са 953 017 лева.

На втора позиция са "Лоши момчета: Всичко или нищо", чиято история започна с първия филм от 1995 г. Новата мисия на Майк и Маркъс - детективи от полицията в Маями, са проследили общо 63 874 зрители, а за трите седмици в кината постъпленията възлизат на 871 492 лева.

Трети по ред в топ 10 е "Гарфилд: Филмът", който прехвърли месец сред най-гледаните филми. Първият пълнометражен анимационен филм за рижавия и вечно гладен котарак е със 76 725 зрители и има 877 049 лева от билетите им.

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са провели редица разговори.

„Тези срещи за мен са абсолютно незабравими от гледна точка на онова, което тя споделяше. Извън образите, тя ми показа нещо много важно, а именно - как можем да живеем, едно възприемане на света, което тя носи в себе си и въпреки всички нерадости, днес продължава да бъде човек на изкуството“, коментира той. 

Директорът изрази мнение, че срещата с изкуството става именно през емоцията. „По време на разговорите и подготовката на изложбата преминах и през най-трудния морален момент - колко навътре можеш да влезеш в живота на човек, докъде може да оголваш“, каза той и обясни, че дори при самия избор на произведенията кураторът минава през този процес, който е „страшно опустошаващ“. 

Четирите фрагмента на експозицията носят заглавията „Бягане на дълги разстояния“, „Защо продължавам да рисувам?“, „Аз не съм сантиментална“ и „Напръскай земята с отрова“. В пространствата могат да бъдат чути и част от разговорите на авторката с д-р Петров, които според него може би не са най-представителните, но са онези, които доближават най-много до нейното изкуство. 

„Аз не съм сантиментална. Дори направо съм безчувствена. В смисъл – интересувам се от обектите, които са около мен и ги възприемам като обекти…“, казва Стефанка Стойчева в един от записаните фрагменти. 

Шоуто на Армин ван Бюрен на 30 август се мести на закрито – в зала „Арена София“, съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е част от поредицата Sofia Solid.

Към сета на петкратния носител на титлата „Най-добър диджей в света“ се присъединяват и още трима топ световни артисти – Мес Саломе, Avalan Rokston и Юна.

„Промяната на локацията не само ще запази позитивната хронология в историята на всички гостувания на Армин ван Бюрен в София, но и ще осигури още по-интензивно и енергично парти преживяване за публиката с удължено времетраене на DJ сета на Армин и включването на още трима топ диджеи и артистите от Нов Цирк с атрактивна съпътстваща програма. По-дългото времетраене на събитието означава повече музика, повече емоции и незаб

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Джаз музиката ще завладее пространството в обновената "Дондукова градина" на ул. „Христо Г. Данов“, където ще се проведе първото издание на фестивала JazzTopia. Любителите на музикалния жанр ще могат да чуят едни от най-обичаните български и гръцки музиканти на 22 и 23 юни, съобщиха от район "Централен" в Пловдив. Концертите са с вход свободен, а водеща на събитието ще бъде Манита Вартан – Мисис Европа 2023.

Фестивалът започва в събота  с авторския проект на Преслав Пеев Flip-Flop. Заедно с  Иван Мелин - тромбон, Кирил Илчев на барабаните и Христо Минчев на контрабаса той ще представи осем авторски парчета от новия си албум. Освен преподавател по саксофон и джаз импровизация Преслав е част от групата “Керана и Космонавтите”, както и от Биг Бенд - Пловдив.

Същата вечер музикантът Михаил Йосифов ще демонстрира таланта си да събира на едно място млади и обещаващ

Регионалният исторически музей (РИМ) в Плевен реализира проект "Нечуван глас, невиждана картина – дигитализация и внедряване", посветен на стогодишнината от рождението на оперната прима Катя Попова. Това съобщи Десислава Близнашка – Георгиева, ръководител на отдел "Нова и най-нова история" в културния институт.

Проектът ни е насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на музея, като чрез него умело свързваме минало и бъдеще, допълни тя. 

Чрез интерактивно устройство – киоск, разположено в експозиция "Нова и най-нова история" в зала "Музикалната слава на Плевен", жителите и гостите на града могат да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Това е възможно благодарение на аудио-визуалната техника и дигитализираните десетки аудио- и видеоносители,

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

За изкуството тя споделя, че то е нейната същност – „…ако не го правя, аз съм изгубила всичко. Това е основното в живота - да си правиш удоволствието от това, което си избрал и да не си принуден от всякакви обстоятелства да се откажеш от себе си, за да оцеляваш физически, което е много жалко“.  

В изложбата могат да бъдат прочетени и цитати като „Изненадващо е, но съм била и разбирана“, „Не знам какво да кажа, аз не съм по крясъка“ и „Няма нищо страшно в сигналите, че не си вечен“, които допълват у зрителя емоционалното усещане от показаните творби и дават представа за човека, който стои зад тях. 

„В тъгата всичко се превръща в душа, а на мен винаги ми се е струвало, че картините, живописта и рисунките на Стефанка излъчват болка, но не патологична и непоносима, а някак спокойна, уравновесена, естествена, благородна, съзидателна“, каза по време на откриването на изложбата председателят на Съюза на българските художници Любен Генов. 

Според него от творбите звучи тъга, а ако трябва да се направи сравнение, то може да бъде с „женственото бунтарство“ в музиката на Пати Смит и Шинейд О‘Конър. По думите на Генов за творчеството на Стефанка Стойчева важат определенията за простота и липса на каквито и да било ефекти и старание за допълнително разкрасяване. Той определи пластичните решения като лаконични, дръзки, категорични, а образите – като емоционални, сложни, психологически напрегнати.  

„Последните неща са истинска приятна изненада за мен, визуална поезия. И ако на някой биха му се сторили незавършени, ще си позволя да ви провокирам с мисъл на (Емил) Чоран , че истинската красота може да бъде открита само от този, който е способен да завърши незавършеното в своя ум“, посочи Любен Генов. 

Стефанка Стойчева е всичко онова, което сме способни да видим тук в тази изложба и всичко онова, което ще остане за нас пълна загадка. Тя е всичко онова, което е, а поискаш ли да бъдеш друг, можеш да завършиш с това да бъдеш нищо, посочи той. 

„Искам да благодаря на майка си и на сина си, че са ми позволили да се правя на художник и да им се извиня“, каза Стефанка Стойчева. 

Тя изказа благодарност и на куратора д-р Пламен Петров за това, че показва нейното творчество по своя начин.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Цветни аспекти
7027
Цветни аспекти

Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба "Погледни ме" представя творчеството на художничката Стефанка Стойчева

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината.Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров.

| 18 Юли 2024, 18:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба
Разгърната в четири пространства, ретроспективната изложба "Погледни ме" представя творчеството на художничката Стефанка Стойчева
Снимка © DFA

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са провели редица разговори.

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Въпреки високите температури навън, желаещите да разберат какво се случва в "Отвътре навън 2" и през миналия уикенд не намаляха, сочат обобщените данни от киносалоните у нас.

Прибавянето на Тревожност към познатата шесторка Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат по време на тийнейджърството на Райли вече са гледали 76 189 зрители, а след десетия ден по екраните приходите са 953 017 лева.

На втора позиция са "Лоши момчета: Всичко или нищо", чиято история започна с първия филм от 1995 г. Новата мисия на Майк и Маркъс - детективи от полицията в Маями, са проследили общо 63 874 зрители, а за трите седмици в кината постъпленията възлизат на 871 492 лева.

Трети по ред в топ 10 е "Гарфилд: Филмът", който прехвърли месец сред най-гледаните филми. Първият пълнометражен анимационен филм за рижавия и вечно гладен котарак е със 76 725 зрители и има 877 049 лева от билетите им.

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

„Тези срещи за мен са абсолютно незабравими от гледна точка на онова, което тя споделяше. Извън образите, тя ми показа нещо много важно, а именно - как можем да живеем, едно възприемане на света, което тя носи в себе си и въпреки всички нерадости, днес продължава да бъде човек на изкуството“, коментира той. 

Директорът изрази мнение, че срещата с изкуството става именно през емоцията. „По време на разговорите и подготовката на изложбата преминах и през най-трудния морален момент - колко навътре можеш да влезеш в живота на човек, докъде може да оголваш“, каза той и обясни, че дори при самия избор на произведенията кураторът минава през този процес, който е „страшно опустошаващ“. 

Шоуто на Армин ван Бюрен на 30 август се мести на закрито – в зала „Арена София“, съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е част от поредицата Sofia Solid.

Към сета на петкратния носител на титлата „Най-добър диджей в света“ се присъединяват и още трима топ световни артисти – Мес Саломе, Avalan Rokston и Юна.

„Промяната на локацията не само ще запази позитивната хронология в историята на всички гостувания на Армин ван Бюрен в София, но и ще осигури още по-интензивно и енергично парти преживяване за публиката с удължено времетраене на DJ сета на Армин и включването на още трима топ диджеи и артистите от Нов Цирк с атрактивна съпътстваща програма. По-дългото времетраене на събитието означава повече музика, повече емоции и незаб

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Джаз музиката ще завладее пространството в обновената "Дондукова градина" на ул. „Христо Г. Данов“, където ще се проведе първото издание на фестивала JazzTopia. Любителите на музикалния жанр ще могат да чуят едни от най-обичаните български и гръцки музиканти на 22 и 23 юни, съобщиха от район "Централен" в Пловдив. Концертите са с вход свободен, а водеща на събитието ще бъде Манита Вартан – Мисис Европа 2023.

Фестивалът започва в събота  с авторския проект на Преслав Пеев Flip-Flop. Заедно с  Иван Мелин - тромбон, Кирил Илчев на барабаните и Христо Минчев на контрабаса той ще представи осем авторски парчета от новия си албум. Освен преподавател по саксофон и джаз импровизация Преслав е част от групата “Керана и Космонавтите”, както и от Биг Бенд - Пловдив.

Същата вечер музикантът Михаил Йосифов ще демонстрира таланта си да събира на едно място млади и обещаващ

Регионалният исторически музей (РИМ) в Плевен реализира проект "Нечуван глас, невиждана картина – дигитализация и внедряване", посветен на стогодишнината от рождението на оперната прима Катя Попова. Това съобщи Десислава Близнашка – Георгиева, ръководител на отдел "Нова и най-нова история" в културния институт.

Проектът ни е насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на музея, като чрез него умело свързваме минало и бъдеще, допълни тя. 

Чрез интерактивно устройство – киоск, разположено в експозиция "Нова и най-нова история" в зала "Музикалната слава на Плевен", жителите и гостите на града могат да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Това е възможно благодарение на аудио-визуалната техника и дигитализираните десетки аудио- и видеоносители,

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

Четирите фрагмента на експозицията носят заглавията „Бягане на дълги разстояния“, „Защо продължавам да рисувам?“, „Аз не съм сантиментална“ и „Напръскай земята с отрова“. В пространствата могат да бъдат чути и част от разговорите на авторката с д-р Петров, които според него може би не са най-представителните, но са онези, които доближават най-много до нейното изкуство. 

„Аз не съм сантиментална. Дори направо съм безчувствена. В смисъл – интересувам се от обектите, които са около мен и ги възприемам като обекти…“, казва Стефанка Стойчева в един от записаните фрагменти. 

За изкуството тя споделя, че то е нейната същност – „…ако не го правя, аз съм изгубила всичко. Това е основното в живота - да си правиш удоволствието от това, което си избрал и да не си принуден от всякакви обстоятелства да се откажеш от себе си, за да оцеляваш физически, което е много жалко“.  

В изложбата могат да бъдат прочетени и цитати като „Изненадващо е, но съм била и разбирана“, „Не знам какво да кажа, аз не съм по крясъка“ и „Няма нищо страшно в сигналите, че не си вечен“, които допълват у зрителя емоционалното усещане от показаните творби и дават представа за човека, който стои зад тях. 

„В тъгата всичко се превръща в душа, а на мен винаги ми се е струвало, че картините, живописта и рисунките на Стефанка излъчват болка, но не патологична и непоносима, а някак спокойна, уравновесена, естествена, благородна, съзидателна“, каза по време на откриването на изложбата председателят на Съюза на българските художници Любен Генов. 

Според него от творбите звучи тъга, а ако трябва да се направи сравнение, то може да бъде с „женственото бунтарство“ в музиката на Пати Смит и Шинейд О‘Конър. По думите на Генов за творчеството на Стефанка Стойчева важат определенията за простота и липса на каквито и да било ефекти и старание за допълнително разкрасяване. Той определи пластичните решения като лаконични, дръзки, категорични, а образите – като емоционални, сложни, психологически напрегнати.  

„Последните неща са истинска приятна изненада за мен, визуална поезия. И ако на някой биха му се сторили незавършени, ще си позволя да ви провокирам с мисъл на (Емил) Чоран , че истинската красота може да бъде открита само от този, който е способен да завърши незавършеното в своя ум“, посочи Любен Генов. 

Стефанка Стойчева е всичко онова, което сме способни да видим тук в тази изложба и всичко онова, което ще остане за нас пълна загадка. Тя е всичко онова, което е, а поискаш ли да бъдеш друг, можеш да завършиш с това да бъдеш нищо, посочи той. 

„Искам да благодаря на майка си и на сина си, че са ми позволили да се правя на художник и да им се извиня“, каза Стефанка Стойчева. 

Тя изказа благодарност и на куратора д-р Пламен Петров за това, че показва нейното творчество по своя начин.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.